راهنمای خرید

مشخصات جی شاک اصل: روش‌های تشخیص G-SHOCK

مشخصات جی شاک اصل

خط تولید ساعت جی شاک (G-Shock) برای اولین بار در سال 1983 رونمایی شد. این ساعت‌ها به‌خاطر دوام و مقاومت بالایی که در برابر ضربه داشتند، معروف شدند و افرادی که در موقعیت‌های سخت کار می‌کردند و به‌دنبال ساعتی با استحکام بودند، مخاطبان اصلی این مدل بودند. اما مهم‌ترین مسأله در دنیایی که تقلب زیاد شده است این است که مشخصات جی شاک اصل را بدانید تا هنگام خرید، ساعتی اورجینال و باکیفیت خریداری کنید.

حتماً قبل از خرید به حکاکی‌های رو و پشت ساعت، وزن استاندارد، حکاکی روی قفل و شماره سریال ساعت دقت کنید. در ادامه این موارد را به‌صورت جزئی‌تر بررسی کرده‌ایم تا یک راهنمای جامع برای خرید جی شاک اصلبرای شما فراهم آوریم.

حکاکی‌های تمیز و عمیق از مشخصات جی شاک اصل

برند کاسیو که بنیانگذار خط تولید ساعت جی شاک است، به‌دلیل ساخت ساعت‌هایی با جزئیات دقیق و باکیفیت بالا شناخته می‌شود و این امر در حکاکی‌های تمیز و عمیقی که در پشت بدنه تمامی ساعت‌هایشان یافت می‌شود، مشهود است. حکاکی‌های پشت ساعت اطلاعات مختلفی ازجمله اطلاعات ضروری در مورد ساعت و ارائه ابزاری برای احراز هویت را به نمایش می‌گذارند. اکثر برندهای تقلبی نمی‌توانند به‌خوبی این جزئیات را اجرا کنند و به‌همین‌دلیل با کمی دقت می‌توانید ساعت اصل را از تقلبی تشخیص دهید. اولین ویژگی‌ای که در بررسی مشخصات جی شاک اصل باید مورد توجه قرار دهید، در ادامه برای شما آماده شده است.

 • حکاکی شماره مدل و شماره سریال: ساعت‌های G-Shock معتبر دارای شماره مدل و شماره سریال مشخصی هستند که در پشت بدنه آن حک شده است. این اعداد معمولاً واضح، با ظرافت و عمیقاً در فلز حک شده‌اند. ساعت‌های تقلبی حکاکی‌های کم‌عمق و ضعیفی دارند. مورد دیگری که برندهای تقلبی رعایت نمی‌کنند، یکنواختی عمق این حکاکی‌ها است. اگر روی قاب پشتی ساعت دست بکشید، باید نوشته‌ها با عمق یکسانی ثبت شده باشند.
 • جزئیات واضح: در مشخصات جی شاک اصل، شاهد جزئیات واضح و شفافی هستیم. کاراکترها، اعداد و لوگوها دقیقاً روی فلز برش داده شده‌اند و ظاهری تمیز و حرفه‌ای ایجاد می‌کنند. تمامی حروف و اعداد با فاصله ثابتی کنارهم قرار گرفته‌اند و از فونت مشخصی برای نوشتن استفاده شده است. اما خوشبختانه ساعت‌های تقلبی برای حکاکی‌های خود آنقدر دقت صرف نمی‌کنند و معمولاً این اعداد و کاراکترها تار یا نامنظم نوشته شده‌اند.
در مشخصات جی شاک اصل، شاهد جزئیات واضح و شفافی هستیم.
در مشخصات جی شاک اصل، شاهد جزئیات واضح و شفافی هستیم.
 • سازگاری با مرجع رسمی: حکاکی روی قاب پشتی باید با اطلاعات موجود در وب‌سایت رسمی G-Shock مطابقت داشته باشد. وب‌سایت رسمی Casio را بررسی کنید، مدل ساعت‌تان را جست‌وجو کنید و عکس‌های آن را مشاهده کنید تا مطمئن شوید حکاکی‌ها با جزئیات آن‌جا مطابقت دارند و دقیقاً همان‌چیزی که در سایت رسمی کاسیو می‌بینید را در دست دارید.
 • اطلاعات خوانا: حکاکی‌هایی که روی پس‌زمینه ساعت انجام شده است، شامل اطلاعاتی مثل آرم G-Shock و نام تجاری Casio، جزئیات مقاومت در برابر آب و اطلاعاتی از این قبیل است. این نوشته‌ها کاملاً خوانا، دقیق و عمیق درون صفحه حکاکی شده‌اند. اکثر برندهای تقلبی توجهی به این جزئیات نکرده یا این حکاکی‌ها را عمیق انجام نداده‌اند. با کمی دقت و زیروروکردن ساعت، متوجه تفاوت آن‌ها خواهید شد.

بسته‌بندی مناسب از مشخصات جی شاک اصل

یکی‌دیگر از مشخصات جی شاک اصل، بسته‌بندی حرفه‌ای و مناسب آن است. اگر از فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین خرید می‌کنید، حتماً موقع تحویل از آن‌ها بخواهید که ساعت را درون جعبه اصلی به شما تحویل دهند. همین کار کوچک به شما کمک می‌کند متوجه شوید آیا این ساعت اصل است یا خیر.

اگر از فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین خرید می‌کنید، حتماً موقع تحویل از آن‌ها بخواهید که ساعت را درون جعبه اصلی به شما تحویل دهند.
اگر از فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین خرید می‌کنید، حتماً موقع تحویل از آن‌ها بخواهید که ساعت را درون جعبه اصلی به شما تحویل دهند.
 • طراحی جعبه: از آن‌جایی که ساعت G-Shock به استحکام و دوام بالا معروف است، پس بدیهی است که جعبه‌ای مقاوم، خوش‌ساخت و محکم داشته باشد. برخی از این جعبه‌ها با مقوای بادوام، چوب با روکش جیر یا فلز مرغوب ساخته شده‌اند تا تعهد برند را به استحکام و مقاومت نشان دهند.
 • لوگو و نام تجاری: روی جعبه‌های ساعت جی شاک زنانه و جی شاک مردانه، نام این برند و آرم تجاری کاسیو با دقت بالایی چاپ شده است. اگر آن را لمس کنید، کمی از فرورفتگی را حس می‌کنید که نشان از اصالت جعبه و برند است؛ چراکه برند کاسیو همیشه به جزئیات دقت دارد و برای حکاکی لوگو و آرم تجاری خود از متریال و دستگاه‌های پیشرفته استفاده می‌کند. اما شرکت‌های تقلبی به این جزئیات دقتی ندارند و مطمئناً جعبه‌ای که به شما تحویل می‌دهند یا فاقد چاپ لوگو است یا چاپ آن با دقت بسیار پایینی ایجاد شده است.
از مشخصات ساعت جی شاک اصل نمایش نام این برند و آرم تجاری کاسیو با دقت بالا روی ساعت است.
از مشخصات جی شاک اصل نمایش نام این برند و آرم تجاری کاسیو با دقت بالا روی ساعت است.
 • اطلاعات مدل: بسته‌بندی معمولاً شامل اطلاعاتی در مورد مدل خاص G-Shock، مانند شماره مدل، نام سری و ویژگی‌های کلیدی است. این اطلاعات که از جمله مشخصات جی شاک اصل است، به مشتریان کمک می‌کند ساعت داخل آن را شناسایی کنند. این اطلاعات ممکن است داخل جعبه زیر ساعت یا پشت در بالایی حک شده باشد.
  تمامی این اطلاعات نوشته شده باید با ساعتی که شما خریداری کرده‌اید، مطابقت داشته باشد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید اطلاعات مدل ساعت‌تان را در سایت رسمی کاسیو جست‌وجو کنید.
 • بالشتک ساعت: شاید به‌ظاهر این ویژگی کم‌اهمیت به‌نظر برسد، اما وجود بالشتکی که با آرم کاسیو درون جعبه، برای محافظت از ساعت در برابر خط‌وخش و ضربه قرار داشته باشد، در تشخیص اصالت کالا بسیار تأثیرگذار است.
 • مدارک همراه: یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ویژگی‌هایی که در تشخیص اصالت ساعت جی شاک به شما کمک می‌کند، وجود دفترچه راهنما و سایر اسناد درون جعبه ساعت است. دفترچه راهنمای کاربر، اطلاعات ضروری در مورد ویژگی‌ها، عملکرد و نگهداری ساعت ارائه می‌دهد.
  همچنین کارت گارانتی که با جزئیاتی مربوط به دوره و شرایط گارانتی مزین شده است، داخل جعبه موجود است. همچنین کارت تضمین اصالت کالا ویژگی دیگری است که هنگام خرید ساعت‌های اورجینال از فروشگاه‌های ایرانی به شما تحویل داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تنظیم ساعت جی شاک

نوشته‌های استاندارد روی صفحه و بدنه از ویژگی‌های جی شاک اصل

یکی‌دیگر از مشخصات جی شاک اصل، نوشته‌های روی صفحه و بدنه است. ساعت‌های اورجینال همگی ساختاری یکسان برای این نوشته‌ها دارند. این نوشته‌ها اطلاعات ضروری در مورد برند، مدل و قابلیت‌های ساعت را ارائه می‌دهند.

 • لوگو: همیشه لوگوی G-SHOCK پررنگ‌تر و بزرگ‌تر در ابتدا نوشته شده و زیر آن CASIO کمرنگ‌ و کوچک‌تر نوشته شده است. در برخی از مدل‌ها مقاومت در برابر آب و برخی دیگر ویژگی دیگری مثل موتور خورشیدی ذکر شده است.
  این نوشته در قسمت دیگری در صفحه یا زیر لوگو نوشته شده است. برخی از مدل‌ها که قابلیت اتصال به بلوتوث دارند، نشان بلوتوث در قسمتی از صفحه ساعت حک شده است. بقیه ویژگی‌ها نیز به‌همین صورت نشان داده شده‌اند.
 • نوشته‌های روی بدنه: از آن‌جایی که ساعت‌های جی شاک بدنه بزرگ و ضخیمی دارند، روی آن عملکردهای ساعت حکاکی شده است. در قسمت بالایی نوشته G-SHOCK به‌خوبی قابل تشخیص است و دقیقاً روبه‌روی آن، در قسمت پایینی، کالکشن آن نوشته شده است (مثلاً SHOCK RESIST ، PROTECTION و…). در هر چهار طرف ساعت عملکردهای دکمه‌ها باظرافت حکاکی شده است.
نوشته‌های روی ساعت جی‌شاک اصل اطلاعات ضروری در مورد برند، مدل و قابلیت‌های ساعت را ارائه می‌دهند.
نوشته‌های روی ساعت جی‌شاک اصل اطلاعات ضروری در مورد برند، مدل و قابلیت‌های ساعت را ارائه می‌دهند.

داشتن برچسب MRP از مشخصات جی شاک اصل

برچسب MRP شامل یک بارکد است که اطلاعات ضروری محصول، مثل شماره مدل، شماره سریال و سایر مشخصات ساعت G-SHOCK را دربر دارد. کد درج شده روی این برچسب را می‌توانید در وب‌سایت کاسیو بررسی کنید و از اصالت ساعت مطمئن شوید.

کاربرد دیگری که برچسب MRP دارد این است که قیمت استاندارد تعیین شده توسط سازنده را مشخص کرده است و نمایندگی‌ها و دیگر فروشندگان نمی‌توانند این ساعت‌ها را بیش از قیمت درج شده بفروشند.

حتماً دقت داشته باشید ساعتی که خریداری می‌کنید، برچسب MRP داشته باشد و کد درج شده در آن، با شماره مدل جعبه، دفترچه راهنما و قسمت پشت قاب ساعت یکسان باشد.

برچسب MRP شامل یک بارکد است که اطلاعات ضروری محصول، مثل شماره مدل، شماره سریال و سایر مشخصات جی شاک اصل را دربر دارد.
برچسب MRP شامل یک بارکد است که اطلاعات ضروری محصول، مثل شماره مدل، شماره سریال و سایر مشخصات جی شاک اصل را دربر دارد.

بیشتر بخوانید: اتصال ساعت جی شاک به گوشی

وزن استاندارد ویژگی G-SHOCK

در تعیین مشخصات جی شاک اصل عامل مهمی که تعیین‌کننده اصالت ساعت است، وزن آن است. از آن‌جایی که ساعت‌های جی شاک در مدل‌های متنوعی ساخته شده‌اند، وزن آن‌ها متفاوت خواهد بود.

سنگینی وزن ساعت، تحت‌تأثیر عواملی مثل اندازه بدنه، مواد، سنسورها، پنل‌های خورشیدی یا عملکردهای اضافی است. در ادامه عواملی که در وزن ساعت تأثیرگذار هستند را به‌صورت جزئی‌تر بررسی خواهیم کرد، اما بهتر است بدانید برای اطلاع از وزن دقیق ساعت می‌توانید آن را در قسمت اطلاعات جامع مدل ساعت، در وب‌سایت رسمی کاسیو بررسی کنید.

 • مدل‌های رزینی: اکثر مدل‌های رزینی ساعت جی شاک که با قاب و بند رزینی (پلاستیکی) ساخته شده‌اند، در مقایسه با مدل‌های فلزی سبک وزن‌تر هستند. این مدل ساعت‌ها بیشتر برای استفاده روزمره یا هنگام ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • مدل‌های فلزی: ساعت‌هایی مثل سری G-Steel که با اجزای فلزی و فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند، وزن بیشتری در مقایسه با مدل‌های رزینی دارند.
 • اندازه و ضخامت: مدل‌های G-Shock بزرگ‌تر و ضخیم‌تر قطعاً وزن بیشتری، به‌دلیل افزایش میزان مواد مصرفی در ساخت آن‌ها دارند. مدل‌های جمع‌و‌جور یا باریک در این مقایسه سبک‌تر هستند.
سنگینی وزن ساعت، تحت‌تأثیر عواملی مثل اندازه بدنه، مواد، سنسورها، پنل‌های خورشیدی یا عملکردهای اضافی است.
سنگینی وزن ساعت، تحت‌تأثیر عواملی مثل اندازه بدنه، مواد، سنسورها، پنل‌های خورشیدی یا عملکردهای اضافی است.
 • ویژگی‌های اضافی: ساعت‌های G-Shock مجهز به ویژگی‌های اضافی مانند GPS، اتصال بلوتوث، ارتفاع‌سنج، فشارسنج یا سنسورهای متعدد، ممکن است به‌دلیل گنجاندن این اجزا، وزن کمی بالاتری داشته باشند.
 • مدل‌های خورشیدی: ساعت‌های G-Shock با فناوری انرژی خورشیدی که برای شارژ باتری با استفاده از نور خورشید طراحی شده‌اند، ممکن است به‌دلیل وجود پنل‌های خورشیدی وزن بالاتری داشته باشند.

به‌طورکلی برای تعیین مشخصات جی شاک اصل، می‌توانید به تعیین وزن آن تکیه کنید. از فروشنده بخواهید یک ساعت با مدل دیگری را به شما نشان دهد، اگر وزن آن‌ها کمی با هم تفاوت داشت، می‌توانید نسبت به اصالت ساعت‌تان با خیال آسوده‌تری تصمیم بگیرید. اما اگر اختلاف وزن بسیار فاحش بود، باید با وسواس بیشتری نسبت به خرید آن ساعت اقدام کنید.

ساعت‌های G-Shock با فناوری انرژی خورشیدی، ممکن است به‌دلیل وجود پنل‌های خورشیدی وزن بالاتری داشته باشند.
ساعت‌های G-Shock با فناوری انرژی خورشیدی، ممکن است به‌دلیل وجود پنل‌های خورشیدی وزن بالاتری داشته باشند.

حکاکی در قفل ساعت

یکی‌دیگر از نقاطی که برند کاسیو علاقه به حکاکی در آن قسمت دارد، حکاکی در قفل ساعت است. بند ساعت در ساعت‌های رزینی یا قفل آن در ساعت‌های استیل نشانی از لوگو کاسیو دارد.

در قسمت داخلی قفل ساعت، نماد CASIO باظرافت و دقت بالایی حکاکی شده است و این نماد را در ساعت‌های تقلبی نمی‌توانید پیدا کنید. حتماً ساعتی که به‌صورت حضوری خریداری می‌کنید را به‌خوبی بررسی کنید. تمام قسمت‌های ساعت را بررسی نمایید و حتی از فروشنده زمان بخواهید تا این نمادها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

در هنگام خرید آنلاین نیز از فروشگاهی خرید کنید که تضمین اصالت کالا و مهلت مرجوعی داشته باشد. تا شما بعد از بررسی ساعت، در صورت اصل‌نبودن آن، بدون دردسر بتوانید آن را مرجوع کنید.

در قسمت داخلی قفل ساعت، نماد CASIO باظرافت و دقت بالایی حکاکی شده است و این نماد را در ساعت‌های تقلبی نمی‌توانید پیدا کنید.
در قسمت داخلی قفل ساعت، نماد CASIO باظرافت و دقت بالایی حکاکی شده است و این نماد را در ساعت‌های تقلبی نمی‌توانید پیدا کنید.

داشتن افکت لوم شفاف و روشن

از دیگر مشخصات جی شاک اصل، افکت لوم (Lume effect) است. این ویژگی به دید در شب یا عقربه شب‌نما نیز معروف است. یک سری مواد شیمیایی خاص روی عقربه‌ها و نشانگرهای ساعت کار می‌شود که وقتی فضا تاریک است، بتواند از خود نور بدهد و برای نشان‌دادن ساعت کاربرد داشته باشد.

ساعت‌های تقلبی نتوانسته‌اند به‌خوبی این افکت لوم یا شب‌نمابودن عقربه‌ها و عددها را ایجاد کنند و همین موضوع باعث شده یک راه سریع برای تشخیص اصالت ساعت به وجود آید.

افکت لوم از دیگر مشخصات جی شاک اصل است که در ساعت‌های تقلبی به خوبی نمایش داده نمی‌شود.
افکت لوم از دیگر مشخصات جی شاک اصل است که در ساعت‌های تقلبی به خوبی نمایش داده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ساعت جی شاک

قیمت بر اساس سایت مرجع

وب‌سایت رسمی کاسیو مرجع رسمی برای تعیین قیمت خرید ساعت جی شاک است. قیمت این ساعت‌ها معمولاً به دلار درج شده و زمانی که شما قصد خرید ساعتی اورجینال در خارج از ایران را دارید، می‌توانید به یکی از نمایندگی‌های مجاز ساعت کاسیو مراجعه کنید و بعد از مقایسه قیمت‌های آن مجموعه با وب‌سایت کاسیو، خرید خود را انجام دهید.

اما متأسفانه این نمایندگی‌های اصلی در ایران فعالیت نمی‌کنند و تشخیص فروشگاه‌های معتبر از تقلبی کار سختی است. همیشه برای خرید ساعت به فروشگاه یا وب‌سایتی مراجعه کنید که سابقه طولانی در این حوزه داشته باشد و نماد اعتماد الکترونیک برای سایت داشته باشد.

چون حتی با دانستن مشخصات جی شاک اصل ممکن است باز هم به اشتباه بیفتید و کالایی تقلبی را به‌جای اصل خریداری کنید. قیمتی که سایت‌های معتبر در حوزه فروش ساعت اعلام می‌کنند را می‌توانید با قیمتی که در سایت کاسیو درج شده مقایسه کنید؛ البته هزینه‌های واردات را نیز باید در نظر بگیرید.

اما به‌طور کلی برند کاسیو ساعت‌هایی با قیمت مناسب عرضه می‌کند و شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید، از این برند خرید کنید.

برای خرید ساعت جی شاک اصل باید به چه نکاتی دقت کنیم؟

مشخصات جی شاک اصل در این مطلب به‌طور کامل بررسی شده‌اند. مواردی مثل حکاکی دقیق و بدون غلط‌املایی در پشت، بدنه و صفحه ساعت، بسته‌بندی باکیفیت و حکاکی شده از مدل و نوع ساعت، کارت گارانتی و تضمین اصالت کالا درون جعبه از مهم‌ترین مواردی است که هنگام خرید ساعت باید در نظر داشته باشید.

قیمت ساعت جی شاک چقدر است؟

قیمت ساعت اورجینال جی شاک در پاییز 1402، حدود 6 میلیون تا 12 میلیون تومان است. حتماً قبل از خرید مشخصات جی شاک اصل را بررسی کنید و مراقب گران‌بودن یا ارزان‌بودن غیرعادی قیمت ساعت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *