راهنمای خرید

مقایسه ساعت سیکو با اورینت: کدام بهتر است Seiko یا Orient؟

مقایسه ساعت سیکو با اورینت

اگر به دنبال یک ساعت عالی، با دوام و قیمتی در دسترس هستید، بهترین برند‌هایی که به شما پیشنهاد ‌‌می‌‌شوند، برند‌های ژاپنی سیکو، اورینت، سیتیزن و کاسیو خواهند بود. این برندها همگی جزو برند‌های برتر ساعت‌های ساخت آسیا هستند که در سراسر جهان شناخته شده‌اند. جدا از این‌که این برند‌ها در سطح پایه خرید ساعت در بازار قرار دارند، ساعت‌هایی بسیار دقیق و قابل اعتماد را به کاربران خود ‌می‌فروشند. بسیاری افراد با مقایسه ساعت سیکو با اورینت فکر می‌کنند که این دو برند شرکت‌های مستقلی هستند و به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند، در حالی که این‌طور نیست. از سال ۲۰۰۱ اورینت به مجموعه بزرگ سیکو پیوست و با همکاری این برند بزرگ به فعالیتش ادامه داد.

در این مطلب قصد داریم به مقایسه ساعت سیکو با اورینت از دیدگاه‌های مختلفی مانند عملکرد، طراحی، دقت در تولید و قیمت بپردازیم. در ابتدا برای شناخت روند پیشرفت این دو برند، پیشینه‌ای از آن‌ها را آورده و سپس با بررسی دیدگاه‌های مختلف، تصمیم‌گیری را به مخاطب ‌‌می‌‌سپاریم. با ما همراه باشید.

تاریخچه برند سیکو

اولین گام برند مشهور ژاپنی سیکو Seiko بیش از یک قرن پیش در سال ۱۸۸۱ در توکیو برداشته شد. کینتارو‌هاتوری کارش را در ابتدا با یک فروشگاه ساعت و جواهرات کوچک آغاز کرد. در سال ۱۸۹۲‌هاتوری شروع به تولید ساعت‌های دیواری و رو‌میزی با نام سیکوشا کرد. اولین ساعت مچی این برند در سال ۱۹۱۳ تولید شد. در سال ۱۹۲۴ به شکل رسمی ‌‌برند سیکو Seiko تاسیس شد و اولین ساعت‌ها با نام سیکو وارد بازار شدند.

سال ۱۹۵۶ سیکو اولین ساعت اتوماتیک ژاپنی با نام سیکو مارول Seiko Marvel را معرفی کرد. در سال 1969 سیکو با رونمایی از ساعت سیکو آسترون، اولین ساعت کوارتز جهان را تولید کرد. این اتفاق تحولی عظیم را در صنعت ساعت‌سازی ایجاد کرد.

سیکو بعد از آن سال‌ها در خط مقدم نوآوری‌های تکنولوژیک در صنعت ساعت‌سازی فعالیت کرد. فناوری‌هایی از قبیلSpring Drive، که ترکیبی از مکانیزم‌های خودکار و کوارتز بود و بعد از آن ساعت‌های Kinetic معرفی شدند.

 بسیاری افراد با مقایسه ساعت سیکو با اورینت فکر می‌کنند که این دو برند شرکت‌های مستقلی هستند، در حالی که از سال ۲۰۰۱ اورینت به مجموعه بزرگ سیکو پیوست.
بسیاری افراد با مقایسه ساعت سیکو با اورینت فکر می‌کنند که این دو برند شرکت‌های مستقلی هستند، در حالی که از سال ۲۰۰۱ اورینت به مجموعه بزرگ سیکو پیوست.

تاریخچه برند اورینت

اورینت Orient برند ساعت‌سازی ژاپنی با بیشینه‌ای بیش از یک قرن است. شوگورویوشیدا در سال ۱۹۰۱ یک فروشگاه عمده‌فروشی ساعت در اونئو توکیو افتتاح کرد. یوشیدا در پی کنار رفتن ساعت‌های جیبی و استقبال مردم از ساعت‌های مچی، در سال ۱۹۵۰ اولین ساعت مچی خود را معرفی کرد.

در این دهه تمرکز شرق آسیا روی تولید ساعت‌های مکانیکی بود. برند اورینت، به دلیل تعهد، دقت و مهارت در تولید میان برند‌های دیگر به رسمیت شناخته شد. اورینت اولین ساعت اتوماتیک خود را با نام Orient Star را در سال ۱۹۵۴ عرضه کرد. این ساعت جایگاه بسیار بالایی در صنعت ساعت داشت.

بعد از آن اورینت در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ ساعت‌های مختلفی را برای کاربری‌های مختلف تولید کرد. ساعت‌های ورزشی و غواصی از جمله آن‌ها بود. این موضوع اورینت را در بازار‌های جهانی تثبیت کرد. در دهه ۱۹۷۰ اورینت درست مانند برند‌های دیگر، با روند تولید ساعت با موتور‌های کوارتز همراه شد. در سال ۲۰۰۱ شرکت اورینت به گروه تولیدی ساعت سیکو Seiko پیوست و به شکل رسمی‌‌ یکی از اعضای گروه سیکو شد.

این کار باعث شد شرکت اورینت از تخصص شرکت بزرگ سیکو بهره برد. اورینت بعد از آن به تولید ساعت‌های قابل اعتماد و مقرون‌به‌صرفه ادامه داد و محبوبیتش را در بازار، میان کاربران عادی و همین‌طور کلکسیونر‌ها حفظ کرد.

سیکو در مقایسه با اورینت مطابق با طیف‌های گسترده‌تری از سلیقه‌ها ساعت تولید ‌‌می‌‌کند.
سیکو در مقایسه با اورینت مطابق با طیف‌های گسترده‌تری از سلیقه‌ها ساعت تولید ‌‌می‌‌کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت ساعت کاسیو با سیکو

مقایسه ساعت سیکو با اورینت از نظر طراحی

سیکو و اورینت دو برند معروف ژاپنی هستند که هر دو در بازار ساعت شناخته شده و معروف هستند. با وجود شباهت‌ها و نقاط قوت هر یک از برند‌ها، گاهی تمایز‌های ویژه‌ای را ‌میان طراحی محصولات این دو برند ‌‌می‌‌بینیم. رویکرد این دو برند و اقداماتی که در ز‌مینه طراحی ساعت انجام داده‌اند، کاملا متفاوت بوده ‌است.

در مقایسه ساعت سیکو با اورینت از نظر طراحی باید موارد مختلفی را مدنظر قرار داد. استراتژی برند‌ها اغلب مؤثرترین عامل در طراحی محصولات مختلف برند‌هاست. سیکو در مقایسه با اورینت مطابق با طیف‌های گسترده‌تری از سلیقه‌ها ساعت تولید ‌‌می‌‌کند.

این درحالیست که برند اورینت ساعت‌هایی با طراحی کاملا کلاسیک و بدون عناصر آوانگارد و تکنیک‌های خاص دارد. اورینت مجموعه‌ها و کالکشن‌های متنوعی دارد، اما تمرکز اصلی آن در طراحی ظرافت کلاسیک در تعادل با حساسیت‌های مدرن است. این ترکیب یک فرم مقرون‌به‌صرفه و متعادل را برای اورینت تثبیت کرده است. این رویکرد باعث ‌‌می‌‌شود این برند موردپسند مخاطبان بیشتری قرار بگیرد.

مقایسه ساعت سیکو با اورینت از نظر کیفیت ساخت

سیکو و اورینت هر دو برند‌های معتبر و قابل اعتماد در دنیای ساعت‌ها هستند. سیکو طیف متنوعی از ساعت‌ها را با نوآوری و کیفیت‌های ساخت متفاوت ارائه ‌‌می‌‌دهد. اورینت با وجود نوآوری‌ها و تنوع محصولات، بر ارائه کیفیتی ثابت با قیمت‌هایی به‌صرفه تمرکز دارد.

مقایسه ساعت سیکو با اورینت به خوبی نشان می‌دهد، کسانی‌که به دنبال ساعت‌های با قابلیت‌های خاص مانند غواصی یا استفاده حرفه‌ای هستند، سیکو انتخاب بهتری است؛ در حالی که اورینت انتخاب کسانی‌ست که به دنبال ساعتی برای استفاده روزمره با کیفیت ساخت خوب و قیمت مقرون‌به‌صرفه هستند.

مدل و مجموعه‌های خاص در برند‌ها، نقش مهمی‌‌ در تعیین کیفیت کلی ساعت‌ها دارد. در ساعت‌های سیکو انواع مختلفی از موتور‌ها در ساخت مجموعه‌های مختلف مورد استفاده قرار ‌‌می‌‌گیرند. متریال‌های خاص و پیشرفته با پوشش‌های اختصاصی برای دوام بالاتر، امکان مقاومت و ضدآب‌بودن برای ساعت‌های مختلف سیکو ایجاد کرده ‌است. توجه ویژه به مصارف خاص مانند ورزشکاران و غواصان باعث گستردگی مجموعه مخاطبان خاص برند ساعت‌های سیکو به نسبت اورینت شده است.

رویکرد شرکت اورینت ساخت با کیفیت خوب در حد بودجه متوسط است؛ یعنی جنسی که به مشتری ارائه ‌‌می‌‌شود با توجه به قیمت مقرون‌به‌صرفه‌اش، کیفیت خوبی را ارائه ‌‌می‌‌دهد. اگرچه ممکن است بسیاری از اوقات نسبت به سیکو مورد تحسین قرار نگیرد، اما قابلیت اطمینانی که دارد آن را برای مشتری‌های عمو‌‌می‌‌ به یک گزینه عالی تبدیل ‌‌می‌‌کند.

رویکرد شرکت اورینت ساخت ساعت‌هایی باکیفیت و در حد بودجه متوسط است.
رویکرد شرکت اورینت ساخت ساعت‌هایی باکیفیت و در حد بودجه متوسط است.

مقایسه ساعت سیکو با اورینت از نظر نوع عملکرد

با مقایسه ساعت سیکو و اورینت متوجه می‌شوید که هر دوی این برندها در عملکرد‌هایی که ارائه ‌‌می‌‌دهند، توانسته‌اند توجه و اعتماد مشتری را جلب کنند. اما تفاوت‌های این دو برند در تمرکز و نوع عملکردشان باعث تفاوت آن‌ها شده است. سیکو، انواع رده‌های ساعت از مدل‌های ساده تا مدل‌های بالا و پرکاربرد را تولید ‌‌می‌‌کند. محصولاتش از نظر طراحی، فناوری و عملکرد تنوع بالایی دارند. نوآوری‌های مخصوص سیکو از جمله اندازه‌گیری دقیق زمان با کمک ماهواره‌های GPS و سیستم شارژ مکانیکی ساعت‌ها آن‌ها را خاص ‌‌می‌‌کند. مثلا ساعت‌های تخصصی Prospex که برای ورزشکاران و غواصان است و در آب مقاوم است و ساعت‌های Grand Seiko که دقت بالایی دارند، هر یک ترجیحات عملکردی خاص خودشان را دارند.

این‌ها همه در حالی‌ست که ساعت‌های برند اورینت با اینکه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستند، از نظر فناوری مانند سیکو پیشرفته نیستند. ساعت‌های اورینت با عملکرد مناسب و ظاهر عمو‌‌می ‌‌و کلاسیک‌شان برای استفاده روزانه گزینه‌ای کاملا کافی و مناسبند.

بیشتر بخوانید: مقایسه ساعت سیتیزن با سیکو

انواع مدل‌های ساعت سیکو

سیکو یک برند ساعت نوآورانه و با تنوع بالاست. مقایسه ساعت سیکو با اورینت به ما نشان می‌دهد که این برند در مجموعه‌ها و کالکشن‌های مختلف، مدل‌های ساعت متفاوتی را ارائه ‌‌می‌‌کند. چند مجموعه معروف ساعت‌های سیکو، عبارتند از:

 • سری سیکو 5: سری سیکو 5 به کارکرد عالی و قیمت مناسب معروفند. ساعتی اتوماتیک با طراحی متمایز که تاریخ و روز هفته را نشان ‌‌می‌‌دهند و میان علاقه‌مندان به ساعت‌های قدیمی ‌‌و بیسیک محبوب هستند.
 • Seiko Presage: این مجموعه، ساعت‌هایی با طراحی کلاسیک و ظریف دارد. صنایع‌دستی ژاپنی در این ساعت‌ها به ‌خوبی دیده ‌‌می‌‌شود.
 • Seiko Prospex: این مدل سیکو برای ورزشکاران حرفه‌ای طراحی شده‌اند. ساعت‌های غواصی، خلبانی و صحرایی با مقاومت بالا در شرایط خاص نیز در این دسته از ساعت‌ها هستند. ساعت‌های Seiko Tuna که برای غواصان طراحی شده‌اند، زیرمجموعه این بخش از کالکشن‌های سیکو هستند.
 • Seiko Astron: این مجموعه سیکو با زمان‌سنجی با کمک GPS، به صورت خودکار و دقیق تنظیم ‌‌می‌‌شود و همین ویژگی باعث شده خرید ساعت سیکو با استقبال علاقه‌مندانش مواجه شود.
 • گرند سیکو: ساعت‌های لوکس سیکو در این دسته قرار ‌‌می‌‌گیرند. جزئیات قابل توجه، مواد باکیفیت و اوج مهارت ساخت در ساعت‌های گرند سیکو دیده ‌‌می‌‌شوند.
 • Seiko Lukia: این مجموعه از ساعت‌های برند کاسیو که بسیار شیک و متنوع است، برای زنان طراحی شده‌اند.
 • Seiko Brightz: ساعت‌‌های Brightz با ترکیبی از دقت و سبک متمایز برای مصرف‌‌کنندگان حساس و کاملا آگاه طراحی شده‌اند. مصرف‌کنندگانی که به دنبال متریال‌های باکیفیت بالا و فناوری‌‌های پیشرفته هستند.

این مدل‌ها تنها چند نمونه از مجموعه متنوع ساعت‌های سیکو است. این برند همواره در حال تولید مجموعه‌های جدید برای مشتریانش است.

Seiko Astron توسط زمان‌سنجی با کمک GPS، به صورت خودکار و دقیق تنظیم ‌‌می‌‌شود.
Seiko Astron توسط زمان‌سنجی با کمک GPS، به صورت خودکار و دقیق تنظیم ‌‌می‌‌شود.

انوع مدل‌های ساعت اورینت

با مقایسه ساعت سیکو با اورینت می‌بینید که ساعت‌های اورینت نیز درست مانند ساعت‌های سیکو، مجموعه‌های متنوعی دارند. کیفیت بالا و مقرون‌به‌صرفه ‌بودن مسیر اصلی برند اورینت است. برخی از مجموعه‌های معروف برند اورینت، کالکشن‌های زیر هستند.

 • Orient Sun and Moon: این مجموعه اورینت که پیچیدگی خاصی دارد، نشان‌گر‌های روز و شب دارند و فاز‌های مختلف ماه را نشان ‌‌می‌‌دهند.
 • Orient Mako and Ray: سری‌‌های Mako و Ray ‌میان علاقه‌مندان به ساعت‌‌های غواصی محبوبند. مقاومت در برابر آب، عملکرد مناسب با وجود قیمت مقرون‌به‌صرفه از ویژگی‌های ساعت‌های این مجموعه است که باعث شده خرید ساعت اورینت Mako و Ray برای علاقه‌مندان این برند جذاب باشد.
 • Orient Star: این مجموعه محصولات پیشرفته Orient را شامل ‌‌می‌‌شود. ساعت‌هایی که با جزئیات فراوان در طراحی و ساخت تولید ‌‌می‌‌شوند.
 • Orient Triton: مدل‌‌های اورینت Triton ساعت‌‌های غواصی حرفه‌ای دارند و نشان‌گر ذخیره انرژی و یک ساختار قوی برای فعالیت‌های زیر آب دارند.
 • Orient Defender: این کالکشن از ارتش الهام گرفته‌ است. زیبایی‌شناسی محدود، اعداد بزرگ و قاب‌های محکم که نشان از سختی و مقاومت ساعت دارد.
 • Orient Flight: این سری از ساعت‌های اورینت به ساعت‌های هوانوردی مشهورند، صفحه خوانا و واضح و امکانات اولیه برای محاسبات جغرافیایی دارند.
 • Orient M-Force: ساعت‌‌های M-Force از سری ساعت‌های حرفه‌ای اورینت هستند که برای ورزش و فعالیت‌های بیرون از خانه طراحی شده‌اند. ساعت‌های این مجموعه ساختاری بادوام و عملکرد‌های خاص دارند.
 • مجموعه کلاسیک Orient: این مجموعه اورینت ساعت‌هایی ساده و ظریف با ظاهری کلاسیک دارد. ساعت‌هایی که برای پوشیدن روزانه و مناسبت‌های رسمی ‌‌انتخاب خوبی هستند.

این مدل‌ها نمونه‌هایی از ساعت‌های برند اورینت هستند که در طول زمان طراحی و تولید شده‌اند. با وجود این تنوع در مدل‌های ساعت‌های اورینت، ساعت‌های برند سیکو به دلیل نوآوری در زمینه امکانات ساعت‌ها در ز‌مینه‌های تخصصی بیشتر مورد توجه بوده‌اند.

مجموعه کلاسیک Orient شامل ساعت‌هایی ساده و ظریف با ظاهری کلاسیک است.
مجموعه کلاسیک Orient شامل ساعت‌هایی ساده و ظریف با ظاهری کلاسیک است.

مقایسه ساعت سیکو با اورینت از نظر قیمت

برای مقایسه ساعت سیکو با اورینت از لحاظ قیمت، باید به نکات مختلفی توجه کرد. اول اینکه امکانات مختلف در ساعت و ویژگی‌های خاص مانند نحوه تولید و تعداد تولید، باعث بالا رفتن قیمت ساعت‌ها ‌‌می‌‌شود. توجه به این نکته و همچنین استراتژی برند کمک ‌‌می‌‌کند تا بتوان با دید بهتری به مقایسه قیمت محصولات مختلف پرداخت.

ساعت‌های سیکو طیف گسترده‌ای از ساعت‌ها در قیمت‌های مختلف را ارائه ‌‌می‌‌کند. از مدل‌های ساده و ابتدایی که کاملا اقتصادی هستند گرفته تا مدل‌های خاص و گران‌قیمت که با متریال‌های باکیفیت بالا و امکانات خاص تجهیز شده‌اند. در خانه ساعت ‌‌می‌‌توانید در رنج ۴ ‌میلیون تا ۸۰ میلیون یک ساعت سیکو داشته باشید، درحالی‌که ساعت‌های اورینت موجود در خانه ساعت در پاییز 1402 در رنج قیمتی زیر۲۰ میلیون هستند.

البته ساعت‌های اورینت بیشتر به ساعت‌های مقرون‌به‌صرفه معروف شده‌اند، اما در انواع مدل‌های اورینت، مدل‌های گران‌قیمت، خاص و متفاوت نیز دیده ‌‌می‌‌شود. در این صورت هم با وجود بالا بودن قیمت برخی مجموعه‌های کالکشن برند اورینت، باز هم نسبت به سیکو مقرون‌به‌صرفه‌تر تمام ‌‌می‌‌شوند؛ و این معیاری برای پایین‌بودن سطح کیفیت ساعت‌های اورینت نیست.

اورینت زیرمجموعه برند بزرگ سیکو است. این برند در راستای همان اورینت ابتدایی در حال حرکت رو به جلو و پیشرفت است. اما ‌‌می‌‌توان گفت استراتژی این دو برند در بازار و آنچه در ذهن مخاطب تداعی ‌‌می‌‌شود با یکدیگر متفاوتند. انتخاب برند در نهایت به عهده مشتری است.

بیشتر بخوانید: ساعت سیتزن بهتر است یا اورینت؟

با مقایسه ساعت سیکو با اورینت متوجه ‌‌می‌‌شویم تنها چیزی که اهمیت دارد، انتخاب خریدار است؛ چرا که سیکو و اورینت از ابتدا هر دو در تلاش بوده‌اند تا ساعتی با کیفیت را در اختیار مشتری و کاربرانشان قرار دهند. تنها امکانات، طراحی، متریال و نوع مجموعه‌هاست که قیمت و خواست مشتری را مشخص ‌‌می‌‌کند.

منبع +

کیفیت ساخت ساعت‌های سیکو بهتر است یا اورینت؟

استفاده از متریال‌های خاص و پیشرفته با پوشش‌های اختصاصی برای دوام بالاتر، امکان مقاومت و ضدآب بودن برای ساعت‌های مصارف خاص باعث گستردگی مجموعه مخاطبان ساعت‌های سیکو به نسبت اورینت شده است.

قیمت ساعت‌های سیکو بهتر است یا اورینت؟

ساعت‌های اورینت بیشتر به ساعت‌های مقرون‌به‌صرفه معروف شده‌اند؛ اما در انواع مدل‌های اورینت، مدل‌های گران‌قیمت و خاص و متفاوت نیز دیده ‌‌می‌‌شود. در این صورت هم با وجود بالا بودن قیمت برخی مجموعه‌های کالکشن برند اورینت، باز هم نسبت به سیکو مقرون به‌صرفه‌تر تمام ‌‌می‌‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *