تاریخچه

ساعت سیتیزن ساخت کجاست؟ تاریخچه پر فراز و نشیب سیتیزن

ساعت سیتیزن ساخت کجاست؟

تقریباً اغلب افراد تجربه داشتن 1 یا 2 ساعت محبوبشان را داشته‌اند که با تمام شدن باتری، آن‌ها را در کشو یا جعبه ای قرار داده و فراموششان کرده‌اند یا شاید هم فرصت بردن به ساعت‌سازی و تعویض باتری را پیدا نکرده‌اند. یکی از ویژگی‌های جالب ساعت‌های خیره‌کننده اکودرایو سیتیزن، این است که دیگر هرگز نگران هزینه و ناراحتی تعویض باتری نخواهید بود. البته سیتیزن طیف وسیعی از انواع ساعت را طراحی و تولید می‌کند. با این‌ حال، بسیاری از خریداران این ساعت شیک و ارزشمند ممکن است ندانند ساعت سیتیزن ساخت کجاست؟ به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره خاستگاه و تاریخچه ساعت Citizen صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

ساعت سیتیزن ساخت کجاست؟

در ژاپن دهه 1920، اغلب ساعت‌های پرطرفدار، ساعت‌های جیبی بودند که از خارج کشور وارد می‌شدند. مؤسسه تحقیقاتی ساعت شوکوشا، پیشرو ساعت CITIZEN که مصمم به ایجاد یک محصول رقیب در خود ژاپن بود، نخستین خط تولید ساعت جیبی خود را در سال 1924 راه‌اندازی کرد. این ساعت به عنوان اولین محصول، بسیار باشکوه اما فاقد نام و اعتبار کافی بود و هنوز کسی نمی‌دانست ساعت سیتیزن ساخت کجاست.

به همین دلیل، از شهردار توکیو، کنت شینپی گوتو خواسته شد که نامی را پیشنهاد دهد. نامی که او به ذهنش خطور کرد «شهروند» بود که نماد امیدواری به برآورده شدن این رؤیا بود که تعداد بیشتری از شهروندان ژاپنی بتوانند از ساعت استفاده کنند و آن را گرامی بدارند. با تولد شرکت Citizen Watch در سال 1930، نام اولین ساعت جیبی، به نام شرکت تبدیل شد.

سیتیزن در گذر زمان

از سال 1924، زمانی که سیتیزن اولین ساعت جیبی خود را عرضه کرد، اساس بر این بود که ساعت‌هایی ساخته شوند که بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی مشتریان باشند و با ترکیب و اصلاح فناوری‌هایی که مشتریان را راضی می‌کند، نقش مهمی را در صنعت ساعت‌سازی بازی کند. در تمام این سال‌ها، جمله شهردار توکیو که گفته بود «ما می‌خواهیم ساعت‌هایی بسازیم که بسیاری از مردم برای مدت طولانی از آن استفاده کنند و آن‌ها را گرامی بدارند»، به فلسفه زیربنایی شرکت سیتیزن تبدیل شد که از زمان عرضه اولین ساعت جیبی تا کنون تغییر نکرده و باعث شده تا این برند به مجموعه‌ای از فناوری‌ها و عملکردهای پیشرو تبدیل شود.

سال 1995، شصت و پنج سال پس از تأسیس شرکت سیتیزن، دیگر اغلب افراد می‌دانستند ساعت سیتیزن ساخت کجاست. شرکت سیتیزن با گردآوری پیشرفته‌ترین فناوری‌های جهان تلاش می‌کرد تا ساعت‌هایی بسازد که واقعاً ماهیت ساعت را بیان می‌کنند. ساعت‌های تولید این شرکت، خصوصیات و ویژگی‌های متمایزی داشتند که از آن جمله می‌توان به سطوح برتر دقت و طراحی‌های ساده و کاربردی اشاره کرد.

ساعت سیتیزن مدل‌ Eco-Drive، ساعتی با یک عمر دوام
ساعت سیتیزن مدل‌ Eco-Drive، ساعتی با یک عمر دوام

دستیابی به فناوری اکودرایو

در سال 1996 سیتیزن به فناوری شگفت‌انگیز اکودرایو دست یافت. اکودرایو فناوری است که ساعت‌های Citizen برای مهار انرژی هر نوع منبع نوری از آن استفاده می‌کنند. این فناوری می‌تواند هم از نور مصنوعی و هم طبیعی استفاده کند. در این فناوری، یک سلول لیتیوم یون قابل شارژ، انرژی را ذخیره می‌کند. باتری می‌تواند به طور مداوم شارژ شود و تا سال‌ها بدون نیاز به تعویض همچنان کار کند. در واقع، مدل‌های Eco-Drive ساعت‌هایی هستند که یک عمر دوام خواهند داشت. به گفته مدیران Citizen، خط ساعت Citizen Eco-Drive تنها در آمریکای شمالی، از دفن بیش از 10 میلیون باتری جلوگیری کرده که یک دستاورد بزرگ برای محیط‌زیست و گامی جسورانه در جهت کاهش آلودگی جهانی است.

بیشتر بخوانید: مقایسه ساعت سیتیزن با الگانس

کالیبر ۷۸۷۸

انواع ساعت‌ اکودرایو برای اولین بار در سال 1996 به دنیا معرفی شدند و در مقایسه با سایر ساعت‌های خورشیدی موجود در آن زمان، پیشرفت‌های تکنولوژیکی زیادی را ارائه کردند. این فناوری پیشرفته نیاز به سلول‌های بزرگ و قابل توجه ذخیره انرژی را از بین برد و طرح‌های براق و ظریف را به جای آن جایگزین کرد.

مفهوم پشت این ساعت‌ها، حرکت Eco-Drive کالیبر 7878 بود که اولین تکنولوژی در نوع خود به شمار می‌رفت. این فناوری به سلول‌های خورشیدی اجازه می‌دهد زیر صفحه نمایش نصب شوند. صفحه به اندازه کافی شفاف است تا نور از آن عبور و انرژی لازم برای حرکت را تأمین کند. به این ترتیب، باتری شارژ می‌شود. قبل از نیاز به شارژ مجدد، باتری با قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند تا 180 روز با انرژی ثانویه (ذخیره‌شده) کار کند.

این ساعت‌ها اگر برای مدت طولانی از نور محروم شوند، برای مدت معینی به خواب زمستانی می‌روند و عقربه‌های ساعت از حرکت باز می‌ایستند. با این حال، حرکت کوارتز داخلی به ردیابی دقیق زمان ادامه خواهد داد و هنگامی که دوباره در معرض نور قرار می‌گیرند، عقربه ها به موقعیت صحیح حرکت می‌کنند و طبق معمول زمان‌بندی را از سر می‌گیرند. این عملکرد باعث می‌شود ساعت‌های Eco-Drive نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار پایینی داشته باشند. شما می‌توانید ساعت خود را مثلاً 3 ماه در کشو بگذارید، سپس آن را بیرون بیاورید و در معرض نور قرار دهید تا بلافاصله زمان صحیح را نشان دهد.

بندهای فلزی و تقویم دائمی

در سال 1998 سیتیزن که کاملاً مشهور شده بود و همه دیگر می‌دانستند ساعت سیتیزن ساخت کجاست، به بهبود مشخصات اولیه نسل بعدی ساعت پرداخت. مدل‌های نسل دوم CITIZEN با الهام از نظرسنجی‌های مشتریان، به شدت بر قابلیت استفاده متمرکز شدند. این زمانی بود که عملکردهایی مانند تقویم دائمی معتبر تا سال 2100 و عملکرد جهانی (برای تطبیق زمان در سفرهای خارج از کشور) همراه با بندهای فلزی ضدحساسیت پوستی وارد صحنه شدند. با این ‌وجود، همچنان ساخت ساعت‌هایی که راحتی و جذابیت را مدنظر قرار می‌دهند، سنتی است که سیتیزن با افتخار تا به امروز آن را حفظ کرده است.

در سال 2005 مدیران سیتیزن همچنان مشتاق ساختن ساعتی بودند که مفهوم «جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی شما» را عمیق‌تر تجسم کند. بنابراین به استفاده از سوپرتیتانیوم – تی ام Super Titanium™، (ماده اصلی توسعه‌یافته و پالایش‌شده توسط این شرکت طی ۵ دهه) روی آوردند. برای سیتیزن نه‌تنها مقاومت در برابر خراش و خوردگی، سبکی و ضدحساسیت بودن مهم بود، بلکه استفاده از رنگ‌های زیبای پلاتینه و فولاد ضدزنگ هم از اهمیت خاصی برخوردار بود که در نهایت، واکنش عمومی قوی و مثبتی را به همراه داشت.

بیشتر بخوانید: ساعت سیتیزن قدیمی

کالیبر ۰۹۱۰

در سال 2010 همزمان با هشتادمین سالگرد تأسیس Citizen Watch نقطه عطف مهمی برای این شرکت رخ داد. سیتیزن با توسعه کالیبر 0910، حرکت مکانیکی خودکار جدید برای ایستادن شانه به شانه با Eco-Drive به عنوان دومین راه‌حل پایدار در عصر نگرانی‌های زیست‌محیطی، به افتخاری دیگر نائل شد. در این مسیر، مدیریت هر فرآیند از ساخت اجزای جداگانه تا مونتاژ نهایی در داخل ژاپن، به تولید مدل مکانیکی با دقت بسیار بالا ختم شد. این مدل تجسم اصرار سازش‌ناپذیر بر دقت و زیبایی است که تمام ساعت‌های مکانیکی CITIZEN را از اولین محصول تا آخرین مدل‌های Caliber 0200 از سایر برندهای ساعت متمایز می‌کند.

در سال 2010 همزمان با هشتادمین سالگرد تأسیس شرکت، Citizen Watch با توسعه کالیبر 0910 نقطه عطف دیگری رقم زد.
در سال 2010 همزمان با هشتادمین سالگرد تأسیس شرکت، Citizen Watch با توسعه کالیبر 0910 نقطه عطف دیگری رقم زد.

سال 2011 شروع یک فرایند تولید جدید در فناوری اکودرایو با دقت سالانه ± 5 ثانیه بود. معمولاً دقت ساعت‌های کوارتز 15 ± ثانیه در ماه است، اما سیتیزن توانست با خلق دقت ± 5 ثانیه در سال، فناوری اختصاصی اکودرایو را به طرحی حیرت‌انگیز و کم‌نظیر تبدیل کند. از آن‌جایی که این مدل بدون نیاز به تعویض منظم باتری به کار خود ادامه می‌دهد و برای انواع مناسبت‌ها مناسب است، تا به امروز مورد علاقه مخاطبان وسیعی به ویژه در جامعه تجاری بوده است.

سال 2017 سال چالش ادغام تکنولوژی و سنت بود. از آن‌جایی که Eco-Drive از نور به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کرد، همه مدل‌های این ساعت به سلول خورشیدی در زیر صفحه مجهز شدند. سیتیزن که زمانی ناشناخته بود و کسی حتی نمی‌دانست ساعت سیتیزن ساخت کجاست، حالا به لطف این فناوری به شهرتی شایسته رسیده بود. فناوری که در آن سال‌ها صرف تحقیق در مورد طیف وسیعی از مواد شفاف برای صفحه شد و در نهایت خالقان سیتیزن را به سمت ماده جدیدی به نام کاغذ واشی هدایت کرد.

کاغذ واشی، نوعی کاغذ سنتی ژاپنی است که به عنوان پخش‌کننده نور در درهای کشویی کاغذی و فانوس‌های قدیمی استفاده می‌شود. این کاغذ در حالی ‌که نور را از طریق شکاف‌های بین الیاف جذب می‌کند، سطح بافت منحصربه‌فردی را نشان می‌دهد که بسته به زاویه دید متفاوت است. این مدل بلافاصله به عنوان نمادی از روح شهروندی مبنی بر به چالش کشیدن ناشناخته‌ها در تعقیب ایده‌آل بعدی به ثبت رسید.

در سال 2019، ساعت سیتیزن زنانه و ساعت سیتیزن مردانه با ثبت دقت سالانه 1± ثانیه توانست رکورد ساخت دقیق‌ترین ساعت در جهان را به نام خود ثبت کند. برای انجام این کار، از یک نوسان‌ساز کریستالی برش AT به جای نوسانگری که در اکثر ساعت‌های کوارتز یافت می‌شود، استفاده شد. بسیاری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های CITIZEN – از فرآیند LIGA برای ساخت چرخ دنده‌هایی با دقت استثنایی گرفته تا عملکرد تصحیح دما که یک بار در دقیقه اندازه‌گیری می‌شود – گردآوری شد تا یک ساعت Eco-Drive فوق‌العاده دقیق با دقت سالانه 1± ثانیه ایجاد شود. عدد جادویی ± 1 ثانیه، واقعاً دوران‌ساز بود و غوغای قابل توجهی در دنیای ساعت‌سازی ایجاد کرد.

در سال 2019، ساعت سیتیزن با ثبت دقت سالانه 1± ثانیه توانست رکورد ساخت دقیق‌ترین ساعت در جهان را به نام خود ثبت کند.
در سال 2019، ساعت سیتیزن با ثبت دقت سالانه 1± ثانیه توانست رکورد ساخت دقیق‌ترین ساعت در جهان را به نام خود ثبت کند.

طبق تحقیقات Citizen Watch Co., Ltd، این شرکت از ماه می 2021، برای یک ساعت کوارتز آنالوگ با انرژی نور برنامه‌ریزی کرده است تا در دقت و زیبایی‌شناسی یک گام دیگر به جلو بردارد. در همین راستا، برند سیتیزن علاوه بر دقت پایدار و زیبایی‌شناسی خیره کننده، اولین ساعت مکانیکی خود را نیز از سال 2010 توسعه داده بود. فلسفه طراحی و تسلط CITIZEN در پردازش اجزا با مهارت‌های تزئینی La Joux-Perret سوئیس برای ایجاد کالیبر 0200 در روز ترکیب شد و یکی از باکیفیت‌ترین و شگفت‌آورترین انواع ساعت را رقم زد.

چرا سیتیزن از محبوب‌ترین برندهای ساعت است؟

سیتیزن بیش از 100 سال است که به عنوان یک نام قابل اعتماد و پیشرو در صنعت ساعت معرفی شده و در سراسر جهان به دلیل ارزش‌های جسورانه‌اش شناخته شده است. دقت فنی، طرز فکر نوآورانه، کیفیت ساخت و طراحی عالی از جمله دستاوردهای این برند محبوب جهانی هستند که خرید ساعت سیتیزن را به‌صرفه کرده‌اند. Citizen اولین برندی بود که ساعت‌های کریستال کوارتز و تیتانیوم را تولید کرد. همچنین اولین ساعت پیشگام در حمایت از محیط‌زیست بود که ساعت‌های شارژی با انرژی نور را با فناوری اختصاصی Eco-Drive روانه بازار کرد.

اکنون تقریباً کسی نیست که نداند ساعت سیتیزن ساخت کجاست. سیتیزن بر اساس این تصور ژاپنی که جامعه را بالاتر از خود قرار می‌دهد، همواره نوعی جهان‌بینی آینده‌نگر، مسئولیت‌پذیر، اجتماعی و فراگیر دارد. این جهان‌بینی، ایجاد ساعت‌های باکیفیت و باارزش برای همه شهروندان جهان است تا از لحظه لحظه وقت خود لذت ببرند. همچنین، احترام ریشه‌دار سیتیزن به خودشکوفایی، فلسفه بنیادین این شرکت را هدایت می‌کند. در مجموع، Citizen با تولید محصولات بهتر، تجربه مشتری‌مداری بهتر و کمک به ایجاد سیاره‌ای بهتر، هر فرصتی را برای رشد می‌پذیرد.

این برند با ارج نهادن به اصل «تولیدکننده واقعی ساعت»، فرآیند تولید یکپارچه با استانداردهای دقیق کنترل کیفیت و تولید – از تولید اجزای جداگانه ساعت تا مونتاژ نهایی – را جزو منشور کاری خود قرار داده است. همچنین، مجموعه متنوع ساعت‌های با کارایی بالا و سازگار با محیط‌زیست Citizen قیمت مناسبی دارد و از طراحی‌های حرفه‌ای و الهام‌گرفته از ورزش با عملکردهای پیشرفته گرفته تا مدل‌های پیچیده و جاودانه را که زیبا و کلکسیونی هستند، شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید: 8 روش جامع تشخیص ساعت سیتیزن اصل از تقلبی

در کنار تمام افتخارات سیتیزن، همکاری با برند قدرتمند دیزنی در سال 2018 نیز توانست جذابیت گسترده سیتیزن را با حضور آن در پارک‌ها و استراحتگاه‌های دیزنی در سراسر جهان و برندسازی مجموعه‌های ساعت با دیزنی، مارول و جنگ ستارگان افزایش دهد. در مجموع، سیتیزن، به عنوان یک ساعت محبوب و پرطرفدار، همیشه برای بهتر شدن تلاش می‌کند.

ساعت مچی سیتیزن یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین ساعت‌های دنیا است، اما بسیاری از افراد نمی‌دانند ساعت سیتیزن ساخت کجاست. در این مقاله درباره پیشینه این برند به طور مفصل صحبت کردیم. شما چه تجربه ای در زمینه استفاده از ساعت سیتیزن دارید؟ با ما در میان بگذارید.

منبع +

ساعت‌های سیتیزن چگونه کار می‌کنند؟

در برخی از ساعت‌های سیتیزن از حرکات مکانیکی خودکار استفاده شده است، اما طیف وسیعی از ساعت‌های این برند با کمک کوارتز کار می‌کنند. به طور کلی، اغلب ساعت‌های سیتیزن با مهار قدرت نور و با دقتی باورنکردنی کار می‌کنند.

چه چیزی باعث درخشش ساعت‌های Citizen شده است؟

رنگدانه‌های مبتنی بر مواد فوتولومینسانس (مانند آلومینات استرانسیوم) برای درخشش ساعت سیتیزن استفاده می‌شوند. این ماده غیررادیواکتیو روی عقربه‌ها، اعداد و صفحه‌ها به کار برده می‌شود و در تاریکی با جذب و انتشار مجدد نور، حالت درخشنده پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *